W dniach od 30 lipca do 1 sierpnia 2019 roku w Warszawie odbył się Zlot Harcerski „Dziś Jest Pojutrze” z okazji 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W zlocie uczestniczyli harcerze z różnych organizacji harcerskich, w tym m.in. byli tam też przedstawiciele ze szczepu 51 Drużyn Harcerskich „Żuawi” oraz druhna z 5 Drużyny Wędrowniczej.
Podczas trwania zlotu harcerze mieli szansę poznać tradycje i obrzędy innych organizacji harcerskich: ZHR’u, Skautów Europy czy Stowarzyszenia Harcerskiego. Byli również świadkami wręczenia odznaczeń przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę, oraz mogli wysłuchać opowieści powstańców warszawskich. W czasie warsztatów uczyli się jak poprawić swoją dykcję oraz wzmocnić głos. Brali także udział w grze miejskiej, gdzie poznali Powstanie zarówno z perspektywy powstańca, jak i cywila. Podczas „Nocnej zmiany miasta” przygotowywali Warszawę na obchody rocznicy Powstania Warszawskiego, rozwieszając na tablicach i pomnikach biało-czerwone szarfy oraz kotyliony.
1 sierpnia harcerze wyruszyli na służbę. Nieśli pomoc tam gdzie była ona potrzebna, np.: malując ławki lub informując turystów w Łazienkach o zwierzętach tam żyjących. Po obiedzie nadszedł czas na akcję „Wolność łączy”, podczas której opowiadali mieszkańcom miasta o warszawskich miejscach pamięci, rozdawali przypinki z „Polską Walczącą”, oraz zachęcali do zatrzymania się na chwilę o godzinie „W”. Po tej uroczystej chwili, kiedy minutą ciszy uczcili powstańców, wzięli udział w apelu kończącym zlot. Tak zakończyła się ich przygoda, z której wynieśli wiele nowych doświadczeń i wspomnień.

75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego