Kampania bohater

Stanisław Maczek – na czele 1 Dywizji Pancernej przeszedł w Europie cały szlak bojowy podczas II Wojny Światowej, a pierwsze szlify wojskowe zdobył już podczas I Wojny Światowej, a także wojny polsko-rosyjskiej. Jego żołnierze kochali go, chociaż dowodził nimi twardą ręką, Nazywali go „Bacą”. Był to genialny strateg, doskonały organizator i świetny dowódca. Na jego część na kilka lat zmieniono nazwę niemieckiego miasta z Haren na Maczków. Zmarł w wieku 102 lat, a został pochowany (według swojego życzenia) na cmentarzu wojennym w Bredzie razem ze swoimi poległymi żołnierzami.

piktogram Maczek 1

gen. Stanisław Maczek
przyszły bohater Hufca ZHP Rzeszów

Dowiedz się więcej!

Kliknij poniżej, aby zapoznać się z pełnym życiorysem naszego przyszłego bohatera.

Od 16 czerwca 2015 r. nasz hufiec realizuję kampanie bohater, podczas której odbywają się różne działania świadczące o tym, że jesteśmy godni nosić imię gen. Stanisława Maczka.  Poniżej można zobaczyć jakie akcje udało nam się już zrealizować.

DSC_4901

W listopadzie 2015 r. dzięki staraniom Komendy Hufca zostały zmienione tablice z imieniem naszego bohatera z „ulica Maczka” na „ulica gen. Stanisława Maczka”.

12318389_1647101718885663_943870486_o

25 listopada 2015 r. odbył się III Zlot Drużyn Nieprzetartego Szlaku, który poświęcony był gen. Stanisławowi Maczkowi, a harcerze z filcu wykonali kwiatki maczki.

Maczke

Od marca 2016 r. do czerwca 2017 r. co czwartek na grupie facebookowej naszego hufca pojawiały się infografiki o „Bacy”. Zostało opublikowanych 58 grafik.

DSC_0202

W dniach 29-31 października 2016 r. odbył się hufcowy wyjazd na Ukrainę. Czterdziestu rzeszowskich harcerzy odwiedziło Szczerzec – miejsce urodzin Stanisława Maczka.

DSC_0036

31 marca 2017 r. pod kościołem garnizonowym w Rzeszowie (pod tablicą pamiątkową o naszym bohaterze) odbył się uroczysty apel w 125. rocznicę urodzin gen. Stanisława Maczka.

zdjęcie do artykułu o konkursie na portret gen. Stanusława Maczka

Na wiosnę 2017 r. odbył się hufcowy konkurs plastyczny na portret gen. Stanisława Maczka. Jego wyniki zostały ogłoszone na Zlocie Hufca ZHP Rzeszów w Odrzykoniu w czerwcu 2017 roku.

DSC_0030

14 października 2017 r. odbyła się Gra miejska – Śladami gen. Maczka w Rzeszowie. Harcerze przemierzali Rzeszów odwiedzając miejsca związane z gen. Maczkiem, gdzie odpowiadali na pytania oraz wykonywali zadania związane z bohaterem.

DSC_9076

W ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego na 2017 r. zostały również zakupione rekonstrukcję umundurowania, które nosili i w których walczyli żołnierze gen. Stanisława Maczka.

23

Od 24 do 30 października 2017 r. 12 osobowa reprezentacja naszego hufca wzięła udział w wyprawie do Holandii. Głównym celem wyjazdu było wzięcie udziału w uroczystościach 73. rocznicy wyzwolenia Bredy przez 1 Dywizję Pancerną gen. Stanisława Maczka.

DSC_0179

1 września 2018 r. ponad 30 osobowa delegacja naszego hufca uczestniczyła w obchodach 79. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej, która odbyła się w Wysokiej koło Jordanowej, skąd do walki w 1939 roku wyruszyła 10 Brygada Kawalerii pułkownika Stanisława Maczka.