Wychodząc naprzeciw potrzebom harcerzy naszej chorągwi, na przełomie lutego i marca 2020 roku Harcerska Grupa Ratownicza Rzeszów zorganizowała pierwszy w tym roku kalendarzowym Certyfikowany Kurs Pierwszej Pomocy. Wzięło w nim udział 20 osób z ośmiu podkarpackich hufców.

Pierwszy weekendowy biwak kursowy odbył się w dniach 21-23 lutego; podczas jego trwania uczestnicy zaznajomili się z m.in. postępowaniem w przypadku poszkodowanego nieprzytomnego oddychającego i nieoddychającego, nagłych zachorowań i urazów. Każdy z nich podszedł do egzaminu z resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W czasie trwania pierwszej części kursu wypadło jedno z najważniejszych świąt harcerskich – Dzień Myśli Braterskiej, który załoga HGR-u wraz z uczestnikami, w gronie przyjaciół, uroczyście celebrowała podczas świeczkowiska, kończącego dzień pełen ratowniczych zmagań.

Po dwutygodniowej przerwie na złapanie oddechu wszyscy spotkali się znów w Kielanówce na drugim kursowym biwaku. Uczestnicy zmierzyli się nie tylko z poziomem swojej wiedzy i wymagającymi symulacjami, ale także niejednokrotnie z towarzyszącymi im emocjami. Udar mózgu, próba samobójcza, cukrzyca, dźgnięcie nożem, wypadek komunikacyjny – to tylko niektóre z licznych sytuacji, z którymi poradzili sobie kursanci.

Życzymy, aby w przypadku zagrożenia ludzkiego zdrowia i życia każdy z nich miał w pamięci to, czego nauczył się na kursie i był gotów nieść pomoc drugiemu człowiekowi!

Certyfikowany Kurs Pierwszej Pomocy 2020