,,Harcerz jest pożyteczny i niesie pomoc bliźnim’’. Trzeci punkt prawa harcerskiego przypomina jak ważne jest zainteresowanie drugim człowiekiem. 59 Wodna Drużyna Harcerska postanowiła wziąć udział w projekcie ,,Zwolnieni z teorii’’, dzięki któremu mają możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Ich projekt ,,Watch Your Net’’ uświadamia jak ważne jest cyberbezpieczeństwo. Swoją działalność kierują do wszystkich osób, które spędzają dużo czasu przed ekranem komputera. Projekt ma na celu pokazać jak chronić siebie i swoje dane.

Na czym polega projekt ,,Zwolnieni z teorii’’?
,,Zwolnieni z teorii’’ już od kilku lat wychodzą naprzeciw edukacji szkolnej, uzupełniając ją o przestrzeń do zdobywania praktyki. Działają w oparciu o nowoczesną metodykę nauczania, w ramach której robią prawdziwy projekt społeczny. Członkowie projektu rozwijają kompetencje proinnowacyjne, potrzebne w pracy i prawdziwym życiu takie jak: empatia i poczucie sprawstwa, kreatywność, praca zespołowa, komunikacja czy rozwiązywanie problemów. Uczestnicy wykorzystują wiedzę w praktyce – nawiązują partnerstwa, uczą się pracy w zespole, tworzą harmonogram i budżet.

Co o projekcie mówią członkowie ,,Watch Your Net’’?
,,Pomysł na udział w projekcie wziął się z chęci pomocy innym, rozwijania swoich zainteresowań i dowiadywania się nowych rzeczy. Tematykę naszego projektu – cyberbezpieczeństwo – ustaliliśmy razem z zespołem. Wiemy, że w tych czasach wiele osób ze starszego pokolenia nie orientuje się w internecie, a pandemia i praca zdalna przysparzają dodatkowych problemów. Istotną kwestią jest cyberbezpieczeństwo, czyli bezpieczne korzystanie z Internetu. Naszym celem jest przekazywanie wiedzy w tym temacie innym, co pomoże w codziennej styczności z wirtualnym światem. W naszym zespole mamy osoby mające stały kontakt z informatyką i internetem, więc możemy powiedzieć, że jest to również nasze zainteresowanie. Działając przy projekcie nauczyliśmy się współpracy, systematyczności i odpowiedzialności. Realizując projekt, pomagamy innym, co jest dla nas również formą służby! Oprócz tego, nadal się uczymy i dowiadujemy wielu rzeczy, aby wkrótce móc je przekazać naszym odbiorcom!’’ opowiada zastępowa 59 Wodnej Drużyny Harcerskiej Zuzanna Gaweł.

W ramach projektu harcerki i harcerze prowadzą konta w social mediach.
Możecie ich znaleźć na Instagramie, gdzie aktywnie się udzielają. Już teraz znajdziecie tam ciekawe posty na temat programów antywirusowych czy podłączaniu się do publicznych sieci WiFi. Ich działania możecie śledzić również na stronie internetowej.

Członkowie projektu planują także poruszyć wiele ważnych tematów takich jak podszywanie się pod inne osoby, bezpieczeństwo płatności w internecie, czy używanie fałszywych linków. Prowadzona przez nich kampania jest ważna i potrzebna, dlatego trzymamy za nich kciuki i zachęcamy do śledzenia ich postępów!

 

Watch Your Net – projekt Zwolnieni z Teorii

Post navigation


Czy wiesz że?