W październiku 2020 r. zuchy i harcerze znowu zostali postawieni przed ciężkim wyzwaniem – zbiórki nie mogły odbywać się w normalnej formie. Rzeszowskim zuchom i harcerzom nie popsuło to planów. Mimo trudnej sytuacji drużynowi i przyboczni świetnie poradzili sobie organizując zbiórki online. Doświadczenie, które nabyli wiosną było wielkim ułatwieniem, ponieważ wiedzieli jak pracować z harcerzami i zuchami w inny sposób.

,,Zbiórki zuchowe odbywały się w każdy piątek na platformie Teams. Nie były one tak urozmaicone i ciekawe jak spotkania na żywo, jednak zuchy chętnie w nich uczestniczyły. Wspólnie zdobyliśmy sprawność Mały Książę oraz wiedzę o kontynentach i najciekawszych miejscach na świecie. Otrzymaliśmy list od Małego Księcia i spotkaliśmy lisa. Pomogliśmy również uratować kota pewnej staruszce. Jestem zadowolona z zaangażowania moich zuchów i ich rodziców, którzy chętnie pomagali swoim dzieciom w trakcie zbiórek’’ mówi drużynowa 16 Gromady Zuchowej Julia Cienki.

,,Jesteśmy  nową drużyną działającą od września, zbiórki drużyny odbywają się co tydzień – aktualnie w formie zdalnej na platformie Discord. Naszymi głównymi tematami były podstawy pierwszej pomocy i poznawanie samych siebie (pro-zdrowie psychiczne, jaką szkołę i zawód wybrać, śpiewanki, RPG). Harcerze zdobyli sprawność Sanitariusz** i Lider zdrowia***. Jedna osoba zamknęła stopień, a dwie zaliczyły zadania na próbę harcerza’’ opowiada drużynowa 316 Drużyny Wielopoziomowej Kinga Żeglińska.

,,Nasze działanie online było mocno ograniczone i dość trudne do zorganizowania. Jednak nie powstrzymało to członków drużyny przed spotykaniem się – dzięki platformie Teams – zorganizowaliśmy wspólne śpiewanie oraz drużynowe Mikołajki, podczas których wysyłaliśmy sobie nawzajem prezenty. Wędrownicy udzielali się także wolontariacko, między innymi podczas akcji „Szlachetna paczka”, przekazaniu Betlejemskiego Światła Pokoju i pomagając stowarzyszeniu EKOSKOP’’ relacjonuje przyboczna 9 Drużyny Wędrowniczej Kinga Szmuc.

Kadry rzeszowskich jednostek świetnie poradziły sobie z zadaniem realizacji zbiórek na odległość. Zuchy i harcerze zdobyli nowe sprawności i stopnie. Mimo trudnych warunków potrafili również uczyć się piosenek harcerskich, dzięki czemu zbiórki zyskały niezapomniany klimat. Harcerze w trakcie pandemii nie są obojętni. Wędrownicy chętnie działali wolontariacko i pomagali osobom starszym. Co przyniesie nam przyszłość? Tego nie wiemy. Najważniejsze jest to, żeby młodzi ludzie posiadali zapał do pracy, chęć niesienia pomocy i zawsze się uśmiechali! Nasi harcerze spisali się na medal!

Zbiórki online